Ślub cywilny we Włoszech — wymagania i możliwości
Planujesz ślub cywilny we Włoszech? Musisz się do tego wcześniej przygotować! Sprawdź, czego potrzebujesz, aby zorganizować taką uroczystość.
Co oznacza, że ślub będzie miał skutek cywilno — prawny?
To po prostu ślub uznany w świetle prawa w kraju Twojej i partnera rezydencji.
Czy w grę wchodzi tylko sala ślubów?
Nie! W Polsce taki ślub możesz zorganizować również w plenerze czy wybranym przez Was zabytkowym obiekcie. Ślub cywilny w naszym kraju może być zaaranżowany niemal w każdym wskazanym przez Parę miejscu!
Niestety tak dobrze nie ma we Włoszech. Owszem, masz do wyboru całkiem sporo urokliwych lokalizacji, ale tylko spośród tych wytypowanych przez lokalny Urząd Stanu Cywilnego. To największa różnica między Polską a Włochami, jeśli chodzi o ślub cywilny.
Ile kosztuje ślub cywilny we Włoszech?
Jeśli chodzi o koszty, ogromną rolę gra miejsce ceremonii. Inną kwotę zapłacisz w zależności od tego, w jakim regionie wybierzesz prywatną willę, znany zabytek, czy po prostu urokliwą plażę.
Dodatkowo nie bez znaczenia będzie sezon, w którym zamierzacie się pobrać. Przygotujcie się na wyższą kwotę, jeśli Wasz ślub ma się odbyć w lipcu, czy sierpniu. Ceny różnią się także w zależności od dni tygodnia. Najdroższe stawki mają weekendy!
Czy musisz zatrudniać tłumacza?
Zazwyczaj cywilne ceremonie tłumaczę dla swoich Par osobiście. Dopełniam jednocześnie wszelkich formalności w lokalnym Urzędzie Stanu Cywilnego dzień lub dwa dni przed ceremonią. Musicie się jednak przygotować na to, że w rzadkich przypadkach Urząd może wybrać swojego tłumacza.
Świadkowie na ślubie cywilnym
Nawet jeśli planujecie intymną ceremonię tylko we dwoje, bez świadków się nie obejdzie!
Ja również nie mogę być Waszym świadkiem — nie macie pojęcia, ile razy jestem o to pytana! Według procedury urzędowej muszę stać obok urzędnika, który udziela Wam ślubu. Mogę jednak zorganizować dla Was świadków, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jak wygląda ceremonia od strony formalnej?
Jeśli to ze mną planujesz ją zorganizować, możesz mieć pewność, że przeprowadzę Cię przez wszelkie formalności bezboleśnie. Jak wspominałam, zajmuję się opracowaniem wszystkich dokumentów w tym przysięgłych oraz tłumaczeniem samej ceremonii ślubu. Dokumenty pobieracie jeszcze w Polsce w macierzystym Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie ja załatwiam ich legalizację w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie oraz dostarczam komplet dokumentów do wybranego USC we Włoszech.
Po zawarciu związku małżeńskiego Wasz akt ślubu jest drukowany od ręki. Po powrocie do Polski po prostu idziecie z nim do swojego urzędu, żeby zarejestrować małżeństwo. Piękną pamiątką jest dodatkowo akt ślubu z herbem regionu, który wyda Wam włoski urząd.
Jak Ci się podoba wizja ślubu cywilnego w cudownej włoskiej scenerii?
W ramach ciekawostki podpowiem, że po wcześniejszym uzgodnieniu z urzędnikiem możecie urozmaicić swoją cywilną przysięgę, własnymi słowami, które odczytacie sobie po oficjalnej części ceremonii.
Warto też wspomnieć, że sama uroczystość cywilna jest we Włoszech dużo bardziej rozbudowana od polskiej. Jest również niesamowicie wzruszająca i mniej formalna. Moim zdaniem nieporównywalnie bardziej romantyczna niż ta zawierana w polskim urzędzie — warto więc przemyśleć taką alternatywę.
A jeśli martwisz się, że nie podołasz formalnościom i obawiasz się bariery językowej, oddaj to wszystko w moje ręce i ciesz się wspaniałymi chwilami z ukochanym.
Może Cię zainteresować:
Zaczynasz przygotowania do swojego ślubu? Sprawdź też wpis 👉 8 spraw, o które musisz zadbać, planując ślub za granicą.
Jeśli masz ochotę na częstszą dawkę inspiracji i porad, to obserwuj mój profil na
👉 Instagramie. Oprócz wiedzy dzięlę się tam z Tobą także kulisami mojej pracy wedding plannerki, opowiadam o mojej ukochanej Sardynii i pokazuję różne smaczki z branży ślubnej. Zapraszam!