Ślub symboliczny – czym jest, dla kogo i jak wygląda?
Jeżeli marzysz o przypieczętowaniu ślubem waszego pięknego uczucia, ale z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz zdecydować się na ślub kościelny czy cywilny — idealnym rozwiązaniem będzie ślub symboliczny.
Co to takiego ślub symboliczny?
Mówiąc w skrócie, polega on na złożeniu przysięgi przez dwie osoby, jednak bez skutków prawnych.
Jest to ceremonia w pełni dla Ciebie, ukochanej osoby i Waszych bliskich, która pozwoli się Wam cieszyć tą wyjątkową chwilą i przeżyć ją w upragniony sposób.
Dla kogo jest ślub symboliczny?
To idealna opcja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą wziąć tradycyjnego ślubu. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy związek nie jest zgodny z zasadami obowiązującego prawa. Dotyczy to np. par innej, niż heteroseksualna orientacji lub takich, w których jedna z osób nie ma formalnego rozwodu.
Ceremonia symboliczna może być również uzupełnieniem ślubu cywilnego lub konkordatowego, kiedy pary chcą dodatkowo złożyć sobie spersonalizowaną przysięgę.
To również niebanalny pomysł na odnowienie ślubów lub świętowanie kolejnej rocznicy.
Jak wygląda ślub symboliczny?
Uroczystość symboliczną prowadzi tzw. mistrz ceremonii – może to być dowolna osoba wybrana przez parę. Nie musi posiadać do tego kwalifikacji ani uprawnień.
Pamiętaj! Warto jednak zatrudnić na mistrza ceremonii osobę, która ma już doświadczenie w prowadzeniu takich uroczystości. Wasz piękny moment powinien być przecież idealny!
Tak naprawdę to, jak będzie wyglądała ceremonia ślubu symbolicznego i jaki będzie miała charakter, zależy od osób składających sobie przysięgę. Jest to uroczystość mocno spersonalizowana, a możliwości są tak naprawdę nieograniczone. Ceremonia oparta jest na Waszej wizji. To właśnie na jej podstawie opracowany jest scenariusz, który może przybrać formę mniej lub bardziej oficjalną. A także mniej lub bardziej tradycyjną.
Najważniejszą chwilą podczas uroczystości jest przysięga. Nie ma jednak oficjalnego tekstu, który powtarzacie, zamiast tego wygłaszacie osobiste wyznania. Przysięga może być napisana przez młodą parę lub mistrza ceremonii.
Ceremonia ślubu symbolicznego jest często uzupełniana jednym z tradycyjnych rytuałów ślubnych jak np. zapalanie świecy czy list miłosny.
Symboliczny, czy humanistyczny?
Ślub symboliczny może przybrać różne formy.
Uroczystości:
🔹 humanistycznej
🔹 stylizowanej
🔹 uniwersalnej
Jaka jest różnica między ślubem symbolicznym a humanistycznym?
Oba te rodzaje ślubów mają bardzo podobną formę, jednak ślub humanistyczny to rozwiązanie dla osób, które wyznają zasady humanizmu.
W Polsce takich ślubów udzielają przede wszystkim (choć nie tylko) celebranci z polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Co oferuje ślub humanistyczny?
Podobnie, jak w przypadku ślubu symbolicznego, uroczystość może poprowadzić dowolna osoba wybrana przez parę.
Ceremonia ślubu humanistycznego może być specjalnie podkreślona w symboliczny sposób i jest często uzupełniana jednym z tradycyjnych rytuałów ślubnych:
💍 Założenie obrączek — tradycyjny zwyczaj, ale wciąż bardzo popularny. Pamiątkę ślubną w postaci biżuterii będziecie nosić codziennie.
🕯️ Wspólne zapalenie świecy — płomień nawiązuje do Waszego ognistego uczucia oraz rodzinnego ciepła.
🎀 Splatanie węzła — podkreśla stworzenie trwałej więzi pomiędzy zakochanymi, bez względu na to, co się wydarzy w przyszłości.
🔹🔸 Mieszanie piasku — wymieszane podczas ceremonii ziarenka piasku w dwóch kolorach, symbolizują bliskość oraz połączenie zakochanych w jedność.
🤝 Przewiązanie rąk wstęgą — na znak miłości i wierności.
Czy ślub humanistyczny trzeba planować, czy można go zawrzeć spontanicznie?
Podobnie jak w przypadku ceremonii tradycyjnej, proponuję wszystko z góry przemyśleć, zaplanować i zorganizować. To przecież Wasz Wielki Dzień! Niezależnie, czy ślub będzie tradycyjny, czy humanistyczny, na pewno nie chcesz żadnych wpadek, czy niemiłych sytuacji, prawda?
Wszelkie szczegóły omówcie z celebrantem (czyli osobą prowadzącą ceremonię) i razem z nim stwórzcie scenariusz uroczystości.
Jeśli chcesz, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik i nic nie zakłóciło tego pięknego dnia, możecie skorzystać z profesjonalnej pomocy wedding plannera. Jeśli masz ochotę, skorzystaj z mojej pomocy – skontuj się – wszystko Ci wyjaśnię.
A jeśli związek się nie uda?
Nikt nie zakłada oczywiście z góry takiego scenariusza. Niemniej, gdyby jednak coś poszło w symbolicznym czy humanistycznym małżeństwie nie tak, nie ma konieczności przeprowadzenia rozwodu. Ślub tego typu, to umowna uroczystość bez konsekwencji cywilno-prawnych.
Decydując się na ślub symboliczny, lub humanistyczny przeżyjecie ceremonię zaślubin w nietuzinkowy sposób. Ceremonia tego typu tworzy niezapomniane tło dla składanej przysięgi, a także zapewnia niepowtarzalną oprawę i wyraźnie zaznacza zawarcie związku małżeńskiego. Spełnicie wszystkie ślubne pragnienia, niezależnie od tego czy marzycie o ślubie w powietrzu, pod wodą czy w ogrodzie.
Realizacja formalności przedślubnych ogranicza się do minimum i w zdecydowany sposób upraszcza przygotowania do ślubu międzynarodowego. Dlatego też tego rodzaju ślub jest ogromnym ułatwieniem właśnie dla par międzynarodowych.
A jeżeli zastanawiasz się, którą opcję wybrać — ślub tradycyjny, czy humanistyczny, postaraj się o zgodę urzędnika na połączenie obu opcji. Wasze małżeństwo zostanie zawarte wówczas z wszystkimi konsekwencjami cywilno-prawnymi, ale na Waszych warunkach i zgodnie z Waszym scenariuszem!
Jeśli masz ochotę na częstszą dawkę inspiracji i porad, to obserwuj mój profil na
👉 Instagramie. Oprócz wiedzy dzięlę się tam z Tobą także kulisami mojej pracy jako wedding plannerki, opowiadam o mojej ukochanej Sardynii i pokazuję różne smaczki z branży ślubnej. Zapraszam!